Internet światłowodowy: inne technologie to tylko substytut

Na pewno podpiszesz się pod stwierdzeniem, że dostęp do Internetu jest dziś podstawową potrzebą. Naprawdę trudno byłoby bez niego funkcjonować, zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Dostęp do sieci można sobie zapewnić na różne sposoby, wybierając spośród poszczególnych technologii. Nie ma wątpliwości, że najlepszą z nich jest Internet światłowodowy. W czym dystansuje alternatywne rozwiązania, włącznie z Internetem mobilnym, satelitarnym czy radiowym? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest Internet światłowodowy?

Internet światłowodowy to technologia umożliwiająca przesyłanie danych za pomocą światła przez cienkie włókna szklane lub plastikowe. Zaletą tego rozwiązania jest olbrzymia prędkość, z jaką dane pokonują duże odległości – i to praktycznie bezstratnie.

To warto wiedzieć:

Choć Internet światłowodowy jest nazywany stacjonarnym, to nie należy go mylić z przestarzałą technologią DSL, która nie przystaje już do współczesnych standardów i oczekiwań użytkowników.

Na rynku działa wielu dostawców Internetu światłowodowego, korzystających albo z infrastruktury własnej (zbudowanej z prywatnych środków), albo publicznej/dofinansowanej ze środków unijnych.

Poznaj główne przewagi Internetu światłowodowego nad innymi technologiami

Choć światłowód nie jest jedyną opcją zapewniającą dostęp do Internetu, to jeszcze długo nie będzie dla niej konkurencji pod względem jakości, stabilności, niezawodności oraz uzyskiwanych prędkości. Nie ma przypadku w tym, że każdy, kto ma choć podstawowe pojęcie na temat technologii internetowych, mając wybór zawsze w pierwszej kolejności postawi na tzw. „światło”.

Wynika to z niezaprzeczalnych zalet Internetu światłowodowego, które są szczególnie widoczne w bezpośrednim porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami. Wspomnijmy tutaj tylko o:

  • Rewelacyjnej prędkości– jeśli potrzebujesz bardzo szybkiego Internetu, na przykład do oglądania filmów i seriali w jakości 4K, przesyłania dużych plików na serwery zewnętrzne, pobierania gier itp., to światłowód będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Obecnie dostawcy oferują Internet światłowodowy o prędkości nawet 1 Gb/s i większej.
  • Stabilności– żadna technologia nie może się równać ze światłowodem pod względem stabilności działania. Sygnał przesyłany światłowodem jest bardzo odporny na zakłócenia, dlatego w praktyce nie da się odczuć np. spadków prędkości podczas normalnego korzystania z sieci.
  • Bardzo wysokiej niezawodności– Internet światłowodowy jest mało awaryjny, a ewentualne przerwy w dostarczaniu usługi zdarzają się sporadycznie i zwykle są związane z fizycznym uszkodzeniem instalacji. Jeśli irytuje Cię kapryśne działanie Internetu mobilnego czy radiowego, to odpowiedzią jest światłowód.
  • Braku limitów– Internet światłowodowy jest nielimitowany, co oznacza, że w odróżnieniu od Internetu mobilnego nie musisz się oglądać na zużycie danych i obawiać naliczania dodatkowych opłat po przekroczeniu limitu. To pozwala korzystać z sieci tak często i tak intensywnie, jak tylko tego potrzebujesz.

Jak zamówić Internet światłowodowy?

W zasadzie jedyną wadą Internetu stacjonarnego jest jego wciąż ograniczona dostępność. Aby skorzystać z tej technologii, trzeba mieć światłowód pod swoim adresem, co umożliwi jego fizyczne wprowadzenie do budynku. Na szczęście w Polsce z roku na rok przyspiesza rozbudowa sieci i dziś dostępnością światłowodu mogą się cieszyć również mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Jeśli wiesz, że pod Twoim adresem jest światłowód, to pozostało Ci już tylko wybrać konkretnego dostawcę Internetu. Skorzystaj z naszej rekomendacji i postaw na KaspolNet. Firma ta dostarcza niezawodny Internet światłowodowy m.in. w Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku i Wawrze.

KaspolNet oferuje Internet zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, w różnych wariantach prędkości pobierania danych: 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s. Wysoko oceniana przez klientów firma proponuje także atrakcyjne pakiety z telewizją światłowodową i telefonem.

Photo of author

Przemek